Refleksologia

Refleksologia to holistyczna metoda pracy z ciałem polegająca na zastosowaniu odpowiednich technik uciskowych na stopach, dłoniach, twarzy i głowie, a nawet uszach. Zabieg ten polega na oddziaływaniu kciukiem i palcami na miejsca – refleksy, które korespondują z poszczególnymi gruczołami, organami i częściami ciała. Ta naturalna terapia stosowana była już w czasach starożytnych, aby przywrócić równowagę w organizmie. Obecny rozwój refleksologii przyczynia się do świadomie dobranych spersonalizowanych metod pracy. Terapeuta – refleksolog z pomocą dobrze nakreślonej mapy refleksologicznej wsłuchuje się w stopy i odczytuje zachwiania równowagi w organizmie.
Wspomniana nierównowaga przyczynia się do powstania szeregu zaburzeń fizycznych i psychicznych.

W Rzeszowie jako jedna z nielicznych placówek wykonujemy zabiegi refleksologii według metod Polskiego Instytutu Refleksologicznego oraz metod Modern Reflexology Academy, potwierdzone szkoleniami i certyfikatami.

Jak wygląda pierwszy zabieg refleksologiczny?

Pierwsza wizyta opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem w celu wybrania najbardziej efektywnego masażu refleksów. Następnie układany jest wstępny plan zabiegu refleksologicznego. Zabieg jest nieinwazyjny i w większości przypadków nie powoduje dyskomfortu dla pacjenta.
Sesja refleksologii przeprowadzana jest w komfortowych warunkach dla klienta.
Może ona zostać zakończona masażem energetycznym, paliatywnym lub inną formą masażu w zależności od potrzeby na daną chwilę. Na koniec pacjent otrzymuje wskazówki i porady odnośnie dalszej terapii.

Jak często można korzystać z zabiegów refleksologicznych?

Nie ma odgórnie przyjętych norm wizyt u refleksologa. Zazwyczaj terapeuta umawia wizytę raz w tygodniu w zależności od dolegliwości i potrzeb danej osoby. Systematyczne masaże refleksologiczne mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, oraz poprawy komfortu życia.

Najczęstsze dolegliwości zmniejszone lub wyeliminowane poprzez pracę refleksologiczną?

  • zakłócenia pracy układu nerwowego: nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji u dzieci, Autyzm, choroba Parkinsona, SM, depresja, udar, migrena, zawroty głowy, bezsenność
  • dolegliwości układu kostnego: ból kręgosłupa, po operacjach, złamaniach, Haluks, dyskopatie
  • problemy układu mięśniowego: napięcia mięśniowe, wiotkość mięśni, skurcze
  • zaburzenia układu krążenia: nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, arytmia serca, miażdżyca
  • wadliwa praca układu limfatycznego: obrzęki, słaba odporność, białaczka
  • schorzenia górnych dróg oddechowych: zapalenie zatok, krtani, płuc i opłucnej, astma oskrzelowa, bezdech senny, alergia, przeziębiania
  • niedomagania układu moczowo-płciowego: stany zapalne pęcherza moczowego, kamica nerkowa, obrzęk kończyn dolnych, bolesna miesiączka, wypadanie macicy, cysty na jajnikach, nietrzymanie moczu, bezpłodność
  • zaburzenia pracy układu hormonalnego: nadczynność i niedoczynność tarczycy
  • nieprawidłowości funkcjonowania układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, zespół jelita drażliwego, hemoroidy, zgaga, wzdęcia, kamica żółciowa, cukrzyca
  • przypadłości skórne: łuszczyca, egzema, trądzik
  • upośledzenie pracy narządów zmysłów: niedosłuch, krótkowzroczność, zapalenie spojówek
  • wyrównanie pracy wszystkich narządów

Z zabiegów refleksologicznych mogą także skorzystać: dzieci już od pierwszego dnia życia, kobiety w ciąży, osoby wymagające paliatywnej opieki.