Terapia manualna
Terapia Manualna w Modelu Holistycznym
Jeśli:
- cierpisz z powodu bólu lub innych dolegliwości,
- dotychczasowe leczenie jest nieskuteczne,
- nie możesz znaleźć przyczyny dolegliwości,
- dolegliwości nawracają,
- środki przeciwbólowe są źle tolerowane lub nie działają,
- nie możesz spać i pracować,
- chcesz uniknąć operacji,
- po operacji wróciły dolegliwości,
- jesteś zmęczony, zestresowany, zniechęcony i nie masz nadziei na poprawę.
TERAPIA MANUALNA RZESZÓW – INFORMACJE OGÓLNE
Terapia manualna w Rzeszowie jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu, a w szczególności kręgosłupa. Przed przystąpieniem do terapii przeprowadza się z pacjentem szczegółowy wywiad, terapeuta przegląda ewentualne zdjęcia RTG i wyniki badań. Następnie przechodzimy do badania funkcjonalnego a następnie palpacyjnego narządu ruchu.
Sam zabieg terapii manualnej holistycznej jest całkowicie bezpieczny, a dzięki odpowiednim pozycjom ułożeniowym pacjenta i technice osiąga się zamierzony efekt leczniczy. W zabiegach stosuje się bezbolesne i niezwykle skuteczne techniki ręczne (dawniej nazywane „nastawianiem” kręgosłupa) oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), za ich pośrednictwem na układ nerwowy – część terapii na tkankach miękkich jest jednak odrobinę bolesna.
Równolegle prowadzi się edukację w zakresie roli stresu oraz diety i wody. Tę część nazwano terapią edukacyjną. Stosowana łącznie i indywidualnie z technikami manualnymi daje doskonałe efekty terapeutyczne.
Leczymy chorego człowieka, CAŁEGO CZŁOWIEKA, a nie bolący fragment ciała. Bóle ustępują po jednym lub kilku zabiegach manualnych. Zabiegi przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia, z jednoczesnym zwiększeniem sprawności ruchowej i zdolności do podjęcia pracy zawodowej, przy równoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego. Pacjent otrzymuje szereg informacji dotyczących czynności życia codziennego np. sposób spania, siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp. Oraz zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu (tzw. autoterapia, która jest bardzo istotnym elementem powrotu do zdrowia).
Wyznaczona jest wizyta kontrolna dla sprawdzenia skuteczności leczenia i skorygowania toku leczenia domowego.
Trochę teorii dla wnikliwych…
Terapia Manualna w Modelu Holistycznym (całościowe podejście do problemu pacjenta) jest systemem zajmującym się leczeniem dysfunkcji narządu ruchu, w następstwie których pojawiają się różne dolegliwości, najczęściej w postaci bólu. Objawy te spowodowane są stresem oraz przeciążającym sposobem życia codziennego – cywilizacją. Celem terapii jest leczenie skutków dysfunkcji oraz nauka radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym.
Koncepcja TMMH – terapia manualna holistyczna Rzeszów
Zaburzenia w funkcjonowaniu układu ruchu to nie tylko bóle pleców, głowy czy kończyn. Mogą one także wpływać na narządy wewnętrzne, dając objawy, które przypominają choroby tych narządów. Co ważne, w badaniach lekarskich nie widać wtedy żadnych uszkodzeń narządów, mimo że pacjent odczuwa dolegliwości. Dlatego można nazwać je „pseudoorganicznymi”.
Przyczyny tych problemów często wynikają ze stylu życia, braku ruchu, pracy zawodowej, urazów, chorób, czy też stresu. Jak pokazują badania, nawet 60%-90% wizyt u lekarzy jest związanych ze stresem (A.B. Underwood, Newsweek 42/2004). Medycyna dobrze radzi sobie z leczeniem chorób fizycznych i ratowaniem życia, ale zaburzeniami funkcji ciała zajmuje się rzadziej, mimo że stanowią one około 80% przypadków. Często słyszy się, że „od tego się nie umiera”, ale takie zaburzenia znacznie utrudniają życie. Objawy są leczone, ale przyczyny tych dolegliwości, zwłaszcza problemów z układem ruchu, są często ignorowane.
Andrzej Rakowski, wybitny terapeuta, uważa, że to układ ruchu pierwszy odczuwa skutki stresu i przeciążenia. Najpierw pojawiają się zaburzenia w jego funkcjonowaniu, a potem problemy przenoszą się na inne narządy. Leczenie farmakologiczne lub operacyjne rzadko przynosi wtedy trwałe efekty. Rozwiązaniem jest specjalna terapia, która jednocześnie leczy problemy układu ruchu i łagodzi skutki stresu. Rakowski, na podstawie 30 lat doświadczenia, stworzył system Terapii Manualnej w Modelu Holistycznym (TMMH), który pomaga w leczeniu takich zaburzeń.
FUNKCJONALNA OSTEOPATIA I INTEGRACJA – FOI
Metoda ta stanowi niezależną koncepcję terapeutyczną w zakresie osteopatii i terapii manualnej holistycznej. Jej rozwój dokonał się w oparciu o doświadczenie empiryczne i naukowe, zdobyte w ramach działań terapeutycznych u ponad 120.000 pacjentów.
Nowatorstwo i sposób myślenia cechujący tą terapie pozwalają wysnuć wniosek, iż jest to jeden z najszybszych sposobów pomocy pacjentowi z funkcjonalnymi zaburzeniami w narządzie ruchu.
Pośród pozostałych, powszechnie stosowanych metod terapii , FOI® wyróżniają następujące aspekty:
1. Koncepcja holistyczna
FOI® jest terapią całego ciała. Zakłada ona, że na problem, który powstał w aparacie ruchu, organizm człowieka reaguje jako całość. Ludzkie ciało zmuszone zostaje skompensować w jakiś sposób powstałe zaburzenie. Praktyka pokazuje, iż mechanizmy kompensacyjne są rozproszone po całym ciele, do tego zawsze według ustalonego wzorca. Tym samym dają się w łatwy sposób rozpoznać. Doświadczenie dowodzi ponadto, że szybkie i trwałe uporanie się z problemami oraz bólami, wymaga poświęcenia w ramach terapii najwyższej uwagi właśnie systematyce mechanizmów kompensacyjnych. W terapii integracji funkcjonalnej nie stosuje się zatem zabiegów miejscowych, ograniczających się wyłącznie do obszaru bólowego. Badanie i terapia obejmują zawsze powiązania przyczynowo-skutkowe.
2. Terapia funkcji i statyki
Koncepcję osteopatii i integracji funkcjonalnej wyróżnia spośród innych, powszechnie stosowanych metod manualnych, nie tylko holistyczny sposób myślenia. Dochodzą do tego jeszcze inne aspekty. To nie staw międzykręgowy oraz jego ruchomość, lecz statyka (ustawienie w przestrzeni) poszczególnych kręgów stanowi punkt wyjścia do sporządzenia diagnozy i podjęcia terapii.
Zmiany statyki kręgów oraz miednicy tworzą prawdziwą przyczynę blokad oraz zaburzeń funkcjonalnych. W koncepcji FOI® kręgosłup zajmuje centralne miejsce. Każdy problem dotyczący stawów obwodowych, znajduje swoją przyczynę w kręgosłupie. Jednocześnie każde zaburzenie w obrębie kręgosłupa, ma wpływ na stawy obwodowe. Dlatego niezbędne jest prowadzenie równoległej terapii zmian funkcjonalnych w obrębie stawów obwodowych, na przykład w przypadku występowania bólów kręgosłupa.
3. Łatwa systematyka
Systematyka, w myśl której organizm tworzy łańcuchy blokad oraz systemy kompensacyjne, jest zaskakująco mało skomplikowana. Każdy człowiek reaguje na zaistniały problem w ten sam sposób. Dlatego koncepcja FOI® posiada tak wiele zalet w porównaniu do innych stosowanych metod.
Zalety FOI®
- szybka i efektywna diagnoza
- łatwe w rozpoznaniu i leczeniu związki przyczynowo-skutkowe
- szybkie efekty i wysoka skuteczność stosowanych technik
- delikatny i bezpieczny sposób przeprowadzania zabiegów
- brak przeciwwskazań dla tego typu terapii!!!
- łatwość w określaniu rokowań co do przebiegu terapii
- duża skuteczność metody w pracy z pacjentem
- techniki alternatywne dla manipulacji